EĞİTİM GÖREVLİLERİ

Doç. Dr. Önder ERSAN                      İdari Sorumlusu

Doç. Dr. Önder ERSAN                      Eğitim Sorumlusu

Prof. Dr. Erbil AYDIN                         Eğitim Görevlisi

Doç. Dr. Yalım ATEŞ                          Eğitim Görevlisi

 

BAŞASİSTANLAR

Doç. Dr. Serhan ÜNLÜ                            Başasistan

Op. Dr. Bülent ÇELİK                              Başasistan

Op. Dr. Burhan KURTULUŞ                  Başasistan

Op. Dr. Evrim DUMAN                           Başasistan

Op. Dr. Mehmet Faruk ÇATMA            Başasistan

Op. Dr. Yenel G. BİLGETEKİN             Başasistan

 

EL CERRAHI

Op. Dr. Egemen AYHAN                        Uzman Doktor

 

UZMANLAR

Op. Dr. Ümit ŞİMŞEK                             Uzman Doktor

Op. Dr. Fatih İbrahim PESTİLCİ         Uzman Doktor

Op. Dr. M. Mert TÜZÜNER                  Uzman Doktor

Op. Dr. Mehmet ÇITAK                         Uzman Doktor

Op. Dr. Hakan ASLAN                           Uzman Doktor

Op. Dr. Birol TUNÇ                                Uzman Doktor

Op. Dr. Mutlu AKDOĞAN                   Uzman Doktor

Op. Dr. Halis Atıl ATİLLA                    Uzman Doktor

 

 

ASİSTANLAR

Dr. Mushfıg GULIYEV                         Asistan Doktor

Dr. Ekin Barış DEMİR                         Asistan Doktor

Dr. Ali Nazmican GÜRÖZ                   Asistan Doktor

Dr. Osman Yağız ATLI                        Asistan Doktor

Dr. Mustafa TANER                           Asistan Doktor

Dr. Mesut EMLEK                              Asistan Doktor

Dr. Sema CİHAN                                Asistan Doktor

Dr. Yakup KUZUCU                            Asistan Doktor

Dr. Atakan GÜLSOY                           Asistan Doktor

Dr. Muhammet HAYAT                      Asistan Doktor

Dr. Mesut TIKMAN                            Asistan Doktor

Dr. Ozan KEÇELİ                                 Asistan Doktor

Dr. Ceyhun ALKAN                             Asistan Doktor

Dr. Kürşat Reşat DEMİR                    Asistan Doktor

Dr. Eren BULUT                                 Asistan Doktor

Dr. Mithat İBOLAR                             Asistan Doktor

Dr. Orhan KUNU                                Asistan Doktor

Dr.Ömer TORUN                               Asistan Doktor

Dr.Ahmet Toygun TOR                   Asistan Doktor

Dr.Ahmet ACAR                               Asistan Doktor

Dr.Burak Menderes AKDOĞAN  Asistan Doktor

Dr.Eray KAYA                                Asistan Doktor

Dr.Semih YAŞ                                Asistan Doktor

Dr.Arda SELAMOĞLU                Asistan Doktor

 

 

ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ KLİNİĞİ HEMŞİRE VE DİĞER PERSONELİ

Ortopedi ve Tarvmatoloji servisimiz D blok 2. Katta, 2 sorumlu hemşire, 14 klinik hemşiresi, 7 hasta bakıcı, 8 temizlik personeli ile hizmet vermektedir.

 

KLİNİK TECRÜBELERİMİZ

Hastanemiz açıldığı 1964 yılından bu güne dek Ortopedi ve Travmatoloji konusunda hastalarına tedavi sağlamaktadır. Kliniğin köklü temelleri tecrübemizi de bir çok konuda artırmıştır. Bu güne dek birçok kereler Ankara’nın en çok acil servis hasta kabulü yapan ve  en çok ambulans karşılayan hastanesi olarak Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ortopedi ve Travmatoloji branşının travma yönetimi konusunda eşsiz bir tecrübeye sahiptir.

Kliniğimizin acil servisin içinde bulunan müdahale odası her gün 200 e yakın hastaya hizmet vermektedir. Bu hizmet, yetişkin ve çocuk olmak üzere eklem içi ve eklem dışı uzun kemik kırıkları, çıkıkları, el/ayak yaralanmaları, pelvis travmaları, omurga yaralanmaları, trafik kazalarına bağlı yaralanmalar, ateşli silah yaralanmaları olarak sayılabilir.

Ayrıca kliniğimizin polikliniklerine başvuran hastalarımız da Ortopedi dahilinde bulunan birçok şikayetlerine deva bulabilmektedir;

Yeni doğan; tarama programı kapsamında Kalça Eklemi Ultrasonu kliniğimize ait bir cihaz ile kendi hekimimiz tarafından randevu ile yapılmaktadır.

Eklem Protezleri; Diz eklemi unikondiler ve total diz protezleri, Kalça eklemi protezleri, Omuz eklemi protezleri, Ayak bileği ve Dirsek eklemi protezleri, Ayak baş parmağı ve radius başı protezleri

Omurga Ameliyatları: Omurga kırıkları, çökmesi, eğriliği, kaymasını da içeren her türlü tedavi kliniğimizde uygulanmaktadır.

Travma Cerrahisi; Birçok nedenle gerçekleşen uzun kemiklerin kırıkları, Eklemi ilgilendiren kırıklar ve çıkıklar, El ve ayak kırıkları, Pelvis kırıkları, Omurga kırıkları, Yumuşak doku yaralanmarı, Kas ve tendonların kopma ve kesilerinin tedavisi.

El cerrahisi ; Bu branştaki uzmanımız sayesinde el kemiklerini ilgilendiren tüm kemik kırıkları, eklem çıkıları, yumuşak doku yaralanmaları ve kopmalarının (amputasyon) tedavisi yapılabilmektedir. Kitle lezyonlarının çıkarılması, deri ve kas greftlerinin uygulanması, tendon transferleri, damar onarımları gibi mikro cerrahi dalında da hizmet verilmektedir.

Rejeneratif Ortopedi Birimi;  Eklemlerinizin,omurganızın ya da diğer kas iskelet sistemi yapılarının erken dejenerasyonunun (harap olmasının) önlenmesi veya dejenere olan eklem ve kas iskelet sistemi dokularındaki harabiyetin durdurulması ve tedavisi ile ilgilenen bilimdir.  Bu amaçlarla hastanemiz Ortopedi Kliniğinde aşağıdaki hücresel tedaviler uygulanmaktadır. Bu tedaviler; PRP (Plateletten Zengin Plazma), ACP (Autolog Conditioned Plasma), SVF (Stromal Vasküler Fraksiyon) (Kök Hücreli Süspansiyon Tedavisi) olarak sıralanabilir.

Hücresel Tedavilerin Sık Kullanıldığı Alanlar:

  1. Son aşamaya gelmemiş Diz, Kalça, Ayak bileği, Omuz, El bileği ve diğer küçük eklemlerinkireçlenmeleri.
  2. Omuz çevresi kas ve tendon yırtıkları
  3. Kalça, Diz, Omuz, Ayak bileği, El bileği gibi büyük eklemlerin kıkırdak ve menisküs yaralanmaları
  4. Aşırı kullanıma bağlı oluşan bağ ve tendon hasarları( Ayak topuğunda plantarfasiit ve aşiltendinit  dirsekte lateralepikondilit (tenisçi dirseği).
  5. Omurga eklemleri ve disk dejenerasyonları.
  6. Kaynama zorluğu çeken kırıklar

 

 

ÇALIŞMA ALANLARIMIZ

Kliniğimiz; yataklı servis, poliklinik, poliklinik ortopedi müdahale odası,  acil servis ortopedi müdahale odası ve ameliyathane birimleri ile hizmet vermektedir

Yataklı Servis:

Kliniğimiz 44 yataklıdır, servis içinde 2 şer adet bayan ve erkek tuvaleti mevcuttur. Banyo ve tuvaletli 3 odamız mevcuttur. 4 odamız 2 şer kişilik, 4 odamız 3 er kişilik, 8 odamız 4 er kişiliktir. Kliniğimiz içinde 2 adet hemşire odası mevcuttur. Koridorumuzun ortasında ise 3 sekreter ile yatan hastaların işlemlerinin yapıldığı bir sekreterliğimiz bulunmaktadır. Ayrıca hasta pansuman ve muayenelerini yaptığımız bir odamız da mevcuttur. Yeni doğan bebeklerimizin kalça çıkığı taramalarını yaptığımız bir ultrason odası koridorumuzda mevcuttur.

Poliklinikler:

Dışkapı Yıldırım Beyazıt merkez kampüsünde 3 poliklinik ve bir ortopedi müdahale odasıyla hizmet vermekteyiz. Ayrıca aynı kampüste acil servis içinde de bir adet acil ortopedi müdahale odamız poliklinik hizmeti vermektedir. Mevkii hastanesi semt polikliniğimizde; 3 adet ortopedi polikliniği yanında 1 adet el cerrahisi polikliniği, 1 adet sağlık kurulu polikliniği ve ortopedi müdahale odası bulunmaktadır. Acil servis içindeki müdahale odamızda, acil servise başvuran ve ortopedik şikayetleri bulunan hastaların ilk muayene ve müdahaleleri, alçı atel işlemleri yapılmakta, ameliyatı gereken hastaların hazırlıkları gerçekleştirilmektedir. Polikliniklerde hizmet veren müdahale odalarında muayeneleri yapılmış hastalarımızın pansuman, dikiş alma, alçı, atel vb işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Ameliyathaneler:

Hastanemizin D Bloğunun 2. Katında 4 adet  ameliyathanemiz bulunmaktadır. Bunlardan 1 tanesi Artroskopi ameliyatlarımız için hizmet verirken diğer 3 tanesinde diğer bütün ameliyatlarımızı yapmaktayız. Ayrıca Mevki hastanemizde de el cerrahisi ve rejeneratif tıp kliniğimizin birer ameliyathanesi bulunmakta ve hastalarına hizmet vermektedir.

 

KLİNİĞİMİZDE SON DÖNEMDE YAPILAN BİLİMSEL ÇALIŞMALARDAN ÖRNEKLER

Total knee replacement-cementless tibial fixation with screws: 10-year results.

Ersan Ö, Öztürk A, Çatma MF, Ünlü S, Akdoğan M, Ateş Y. Acta Orthop Traumatol Turc. 2017 Nov 1.

 

Posterior hip approach yields better functional results vis-à-vis anterolateral approach in total hip arthroplasty for patients with severe hip dysplasia: A prospective randomized controlled clinical study. Çatma FM, Öztürk A, Ünlü S, Ersan Ö. J Orthop Surg (Hong Kong). 2017 May-Aug;25(2)

 

Early results of HemiCAP(®) resurfacing implant. Aslan H, Citak M, Bas EG, Duman E, Aydin E, Ates Y. Acta Orthop Traumatol Turc. 2012;46(1):17-21.

 

Long-Term Results of Modified Green Method in Sprengel’s Deformity. Gonen E, Simsek U, Solak S, Bektaser B, Ates Y, Aydin E. J Child Orthop. 2010 Aug;4(4):309-14.

 

[The effects of lumbar plexus block and epidural block on total blood loss and postoperative analgesia in total hip arthroplasty]. Utebey G, Akkaya T, Alptekin A, Sayin M, Gümüş H, Ateş Y.Agri. 2009 Apr;21(2):62-8.

 

Does bilateral total knee arthroplasty affect gait in women?: comparison of gait analyses before and after total knee arthroplasty compared with normal knees.

Solak AS, Kentel B, Ateş Y. J Arthroplasty. 2005 Sep;20(6):745-50.

 

Minimally Invasive Plate Osteosynthesis of Distal Tibia and Fibular Fractures Through a Single Distal Anterolateral Incision. Unlu S, Catma MF, Bilgetekin YG, Altay M, Ates Y, Bozkurt M, Kapicioglu MI. J Foot Ankle Surg. 2015 Nov-Dec;54(6):1081-4.

 

 

Treatment of the Bullet, Traversing Femoral Neck, Lodged in Hip Joint: Initial Arthroscopic Removal and Subsequent Cartilage Repair. Çatma MF, Ünlü S, Ersan Ö, Öztürk A. J Orthop Case Rep. 2016 Sep-Oct;6(4):13-16. doi: 10.13107/jocr.2250-0685.548.

 

Femoral shortening osteotomy in total hip arthroplasty for severe dysplasia: a comparison of two fixation techniques. Çatma MF, Ünlü S, Öztürk A, Aksekili AM, Ersan Ö, Ateş Y.

Int Orthop. 2016 Nov;40(11):2271-2276. Epub 2016 Mar 3.

 

Quantitative measurement of humero-acromial, humero-coracoid, and coraco-clavicular intervals for the diagnosis of subacromial and subcoracoid impingement of shoulder joint.

Hekimoğlu B, Aydın H, Kızılgöz V, Tatar IG, Ersan O. Clin Imaging. 2013 Mar-Apr;37(2):201-10.

 

Intra-articular levobupivacaine, lornoxicam and morphine analgesia after knee arthroscopy: a randomized, controlled trial. Ersan Ö, Akkaya T, Arık E, Ateş Y. Acta Orthop Traumatol Turc. 2012;46(6):411-5.

 

Comparison of anterior and lateral approaches in the treatment of extension-type supracondylar humerus fractures in children. Ersan O, Gonen E, İlhan RD, Boysan E, Ates Y.

J Pediatr Orthop B. 2012 Mar;21(2):121-6.

 

Sprengel deformity: magnetic resonance imaging findings in two pediatric cases.

Dilli A, Ayaz UY, Damar C, Ersan O, Hekimoglu B. J Clin Imaging Sci. 2011;1:13.

 

Fixation of femoral neck fractures with three screws: results and complications.

Seyfettinoğlu F, Ersan O, Kovalak E, Duygun F, Ozsar B, Ateş Y. Acta Orthop Traumatol Turc. 2011;45(1):6-13.

 

[Assessment of surgical and conservative treatment of forearm fractures: results in juveniles]. Seyfettinoğlu F, Duygun F, Kovalak E, Ersan O, Ateş B, Ateş Y. Ulus Travma Acil Cerrahi Derg. 2009 Jul;15(4):371-6.

 

Treatment of supracondylar fractures of the humerus in children through an anterior approach is a safe and effective method. Ersan O, Gonen E, Arik A, Dasar U, Ates Y.

Int Orthop. 2009 Oct;33(5):1371-5. doi: 10.1007/s00264-008-0668-y. Epub 2008 Oct 29.

 

Saphenous nerve block is an effective regional technique for post-menisectomy pain.

Akkaya T, Ersan O, Ozkan D, Sahiner Y, Akin M, Gümüş H, Ateş Y. Knee Surg Sports Traumatol Arthrosc. 2008 Sep;16(9):855-8.

 

[Midterm results of Oxford phase 3 unicondylar knee arthroplasty for medial osteoarthritis].

Aslan H, Ersan O, Baz AB, Duman E, Aydin E, Ateş Y. Acta Orthop Traumatol Turc. 2007 Nov-Dec;41(5):367-72.

[Early results of balloon kyphoplasty for osteoporotic spinal fractures]. Duygun F, Seyfettinoğlu F, Ersan O, Sarişik T, Celik B, Ateş Y. Acta Orthop Traumatol Turc. 2007 Aug-Oct;41(4):266-70. Turkish.

 

Magnetic resonance imaging abnormalities of neural axis in Lenke type 1 idiopathic scoliosis.

Benli IT, Uzümcügil O, Aydin E, Ateş B, Gürses L, Hekimoğlu B. Spine (Phila Pa 1976). 2006 Jul 15;31(16):1828-33.

 

Results of complete hemivertebra excision followed by circumferential fusion and anterior or posterior instrumentation in patients with type-IA formation defect. Benli IT, Aydin E, Alanay A, Uzümcügil O, Büyükgüllü O, Kis M. Eur Spine J. 2006 Aug;15(8):1219-29. Epub 2006 Jan 5.

 

Comparison of anterior instrumentation systems and the results of minimum 5 years follow-up in the treatment of tuberculosis spondylitis. Benli IT, Alanay A, Akalin S, Kiş M, Acaroğlu E, Ateş B, Aydin E.Kobe J Med Sci. 2004;50(5-6):167-80.

Augmentation of third generation instrumentation with sublaminar titanium wiring in late onset idiopathic scoliosis: the surgical results and analysis of trunk balance. Benli IT, Büyukgullu O, Altug T, Akalin S, Kurtuluş B, Aydin E. Kobe J Med Sci. 2004;50(3-4):83-100.

 

[An evaluation of the types and the results of surgical treatment for congenital scoliosis].

Benli IT, Duman E, Akalin S, Kiş M, Aydin E, Un A. Acta Orthop Traumatol Turc. 003;37(4):284-98. Turkish.

 

Comparison of two percutaneous pinning methods for the treatment of the pediatric type III supracondylar humerus fractures. Solak S, Aydin E. J Pediatr Orthop B. 2003 Sep;12(5):346-9.

 

The attic of the femoral tunnel in anterior cruciate ligament reconstruction: a comparison of outcomes of two suspensory femoral fixation systems. Firat A, Catma F, Tunc B, Hacihafizoglu C, Altay M, Bozkurt M, Kapicioglu MI. Knee Surg Sports Traumatol Arthrosc. 2014 May;22(5):1097-105. doi: 10.1007/s00167-013-2486-z. Epub 2013 Apr 4.

 

Cementless total hip arthroplasty for dysplastic and dislocated hips. Kılıçarslan K, Yalçın N, Karataş F, Catma F, Yıldırım H. Eklem Hastalik Cerrahisi. 2011;22(1):8-15.

 

Treatment of the Bullet, Traversing Femoral Neck, Lodged in Hip Joint: Initial Arthroscopic Removal and Subsequent Cartilage Repair. Çatma MF, Ünlü S, Ersan Ö, Öztürk A.

J Orthop Case Rep. 2016 Sep-Oct;6(4):13-16. doi: 10.13107/jocr.2250-0685.548.

 

Reduced Postoperative Functional Length Ratio Influences Patient Satisfaction in First Metatarsophalangeal Joint Replacement. Akkurt MO, Şeşen H, Özdemir M, Çatma MF, Demirkale İ. J Foot Ankle Surg. 2016 Jul-Aug;55(4):743-7. doi: 10.1053/j.jfas.2016.02.007. Epub 2016 Mar

 

Remote ischemic preconditioning enhances fracture healing. Çatma MF, Şeşen H, Aydın A, Ünlü S, Demirkale İ, Altay M. J Orthop. 2015 Jun 13;12(4):168-73. doi: 10.1016/j.jor.2015.05.020. eCollection 2015 Dec.

 

Multiple ungual fibromas as an only cutaneous manifestation of tuberous sclerosis complex.

Unlu E, Balta I, Unlu S. Indian J Dermatol Venereol Leprol. 2014 Sep-Oct;80(5):464-5.

 

The potential effect of anatomic relationship between the femur and the tibia on medial meniscus tears. Bozkurt M, Unlu S, Cay N, Apaydin N, Dogan M. Surg Radiol Anat. 2014 Oct;36(8):741-6.

 

Prevalence of developmental dysplasia of the hip in preterm infants with maternal risk factors. Sezer C, Unlu S, Demirkale I, Altay M, Kapicioglu S, Bozkurt M. J Child Orthop. 2013 Oct;7(4):257-61.

 

Does spinal anesthesia increase the pain and anxiety after total knee arthroplasty? a randomized prospective study. Aksoy MS, Bozkurt M, Sayıt E, Ünlü S, Karadağ H.

Eklem Hastalik Cerrahisi. 2013;24(1):30-2. doi: 10.5606/ehc.2013.07.

 

Large subungual exostosis of the great toe: a case report. Unlu S, Demirkale I, Kalkan T, Tunc B, Bozkurt M. J Am Podiatr Med Assoc. 2010 Jul-Aug;100(4):296-8.

 

[Bilateral anterior shoulder dislocation in two cases due to housework accidents].

Kalkan T, Demirkale I, Ocguder A, Unlu S, Bozkurt M. Acta Orthop Traumatol Turc. 2009 May-Jul;43(3):260-3.

 

Venous thromboembolism prophylaxis in major orthopaedic surgery: A multicenter, prospective, observational study]. Altintaş F, Gürbüz H, Erdemli B, Atilla B, Ustaoğlu RG, Oziç U, Savk O, Bayram H, Memik R, Akgün I, Göğüş A, Pestilci F, Konal A, Argün M, Oztürk I, Dabak N, Bilgen OF, Serin E, Onder C, Simşek A, Tözün R, Kinik H. Acta Orthop Traumatol Turc. 2008 Nov-Dec;42(5):322-7. Turkish.

 

Supracondylar fractures of the humerus in children: analysis of the results in 142 patients.

Celiker O, Pestilci FI, Tuzuner M. J Orthop Trauma. 1990;4(3):265-9.

 

Femoral shaft fractures in children: technique of immediate treatment with supracondylar Kirschner wires and one-and-a-half spica cast. Celiker O, Cetin I, Sahlan S, Pestilci F, Altuğ M.

J Pediatr Orthop. 1988 Sep-Oct;8(5):580-4.

Analysis of the Current Indications for Microfracture of Chondral Lesions in the Hip Joint: Letter to the Editor. Atilla HA, Raju S. Am J Sports Med. 2017 May;45(6):NP11. doi: 10.1177/0363546517692770.

Correlation between body mass index and quadrupled hamstring tendon autograft size in ACL reconstruction. Atbaşi Z, Erçin E, Erdem Y, Emre TY, Atilla HA, Parlak A. Joints. 2017 Feb 7;4(4):198-201.

The Hip Restoration Algorithm. Stubbs AJ, Atilla HA. Muscles Ligaments Tendons J. 2016 Dec 21;6(3):300-308.

Letter to the Editor: Unilateral postoperative visual loss in a patient undergoing hip arthroscopy in the supine position. Atilla HA, Raju S. Korean J Anesthesiol. 2016 Dec;69(6):644. Epub 2016 Aug 18.

Comparison of probe disinfection procedures in routine ultrasonography: hot water versus antiseptic wiping. Savasci U, Oren NC, Akpak YK, Gokce G, Tekin K, CemGul H, Karakas A, Coskun O, Atilla HA, Zor M, Guney M, Eyigun CP. Intern Med. 2014;53(19):2201-4

 

 

 

facebook

Language »