Görevi Adı-Soyadı Ünvanı
Bölüm Sorumlusu Sultan Aysun KOCACAN Uzm.Dr
Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Umut Seda BALOĞLU Uzm.Dr
Radyasyon Onkolojisi Uzmanı H. Hülya CENGİZ Uzm.Dr
 Radyasyon Onkolojisi Uzmanı  Özlem ESER KILINÇ  Uzm.Dr

TEKNİK VE YARDIMCI SAĞLIK PERSONELİ

Bölümümüzde   Medikal fizik uzmanı 2 fizikçi, 5 radyoterapi teknisyeni mevcuttur.

BÖLÜM  EKİPMAN PARKI

Bölümümüzde radyoterapi tedavisinde  kullanılan;  1 adet Lineer Hızlandırıcı( Elekta marka Synergy model), 1 adet  bilgisayarlı tomografi simülatörü,1 adet bilgisayarlı tedavi planlama cihazı bulunmaktadır. Mevcut cihazlar ile  3 boyutlu (3D)konformal radyoterapi,IMRT( Yoğunluk ayarlı radyoterapi ) ,IGRT (Görüntü Kılavuzluğunda Radyoterapi) yapılabilmektedir.

BÖLÜMDEKİ DENETİMLİ VE GÖZETİMLİ KULLANIM ALANLARI

1.BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ SİMULATÖR ODASI: Radyoterapi planlamasında kullanılacak olan tomografi  görüntülemesinin yapıldığı oda. Bu alan denetimli radyasyon alanıdır. Görevli personel dışında kullanılmaz ve görevli personelin bu alanda radyasyon güvenliği  ile ilgili konulara dikkatle uyması, kişisel dozimetri  taşıması gerekmektedir.

2.LİNAK TEDAVİ ODASI: Radyoterapi tedavi uygulamalarının yapıldığı odadır. Bu alan denetimli radyasyon alanıdır. Görevli personel dışında kullanılmaz ve görevli personelin bu alanda radyasyon güvenliği  ile ilgili konulara dikkatle uyması, kişisel dozimetri taşıması gerekmektedir.

3.DİĞER ALANLAR: Başvuru sekreteryası, ziyaretçi ve hasta bekleme salonu, toplantı odası, doktor odaları, poliklinikler, enjeksiyon odası,  tedavi kumanda odası, BT simülatör kumanda odası vb. diğer çalışma alanları bulunmaktadır.

KLİNİK İŞ AKIŞ SÜRECİ

Kliniğimiz 08:00 da açılır, planlama ve tedavi cihazlarının günlük kalite kontrolleri ve tedaviye hazırlık işlemleri yapılır. Cihazlar tedaviye hazır hale geldikten sonra hasta kabulüne başlanır.  Polikliniklerimizde ilk başvuran randevulu hastaların muayeneleri yapılır, gerekli tetkikleri istenir ve tedavi kararları belirlenir. Radyoterapi kararı alınan hastalarımıza klinik sekreterliğimizce planlama randevu tarihi verilir. Bu tarihte gelen hastaların radyoterapi  planında kullanılmak üzere tomografisi çekilir. Bu tomografiler üzerinden doktor ve medikal fizik uzmanı tarafından hastaların ışın tedavileri  planlanır. Bu işlem klinik yoğunluğa ve hastanın tanısına göre 2-7 gün sürebilmektedir. Tedavi planı  tamamlanan hastalara yine bölüm sekreterliğimiz tarafından  tedavi randevusu verilerek, tedavilerine başlanır .Tedavisi devam eden hastaların belirli aralıklarla tedavi alan uyumlulukları  ve fizik muayeneleri yapılır. Tedavisi  tamamlanan hastalarımız kontrol muayene tarihi verilerek taburcu edilir. Kliniğimiz ayaktan radyoterapi hizmeti vermekte olup yataklı servisimiz bulunmamaktadır.

 

UYGULAMA VE ÇALIŞMALARIMIZ:

Tıbbi Onkoloji ,Patoloji,Radyoloji,Nükleer Tıp,Genel Cerrahi,Üroloji,Beyin Cerrahisi,Göğüs Hastalıkları,Göğüs Cerrahisi,Plastik Cerrahi,Gastroenteroloji ve Radyasyon Onkolojisi kliniklerince kanser hastalıkları sorunlarının tartışıldığı Tümör Konsey toplantıları ve Kulak Burun Boğaz Hastalıkları,Radyoloji,Tıbbi Onkoloji,Patoloji,Nükleer  Tıp,Radyasyon Onkolojisi kliniğince baş-boyun tümörlerinin tartışıldığı konseylere eşlik edilmektedir.

Hastanemiz radyasyon güvenliği  komitesi kapsamındaki  çalışmaların yürütülmesine destek verilmektedir.

KLİNİK OLARAK SAHİP OLDUĞUMUZ FIRSAT VE AVANTAJLAR:

Radyasyon Onkolojisi  dünyada gelişmesine devam eden  aktif bir tıp dalıdır.Kliniğimizde bulunan tedavi ekipmanı  evrimleşen  teknoloji  ile uyumludur. Onkolojik tedaviler multidisipliner yaklaşım gerektirmektedir.Kliniğimizin hizmet ekibine katılması ile hastanemiz;  cerrahi branşlar, patoloji,radyoloji,nükleer tıp , tıbbi onkoloji,radyasyon onkolojisi  branşlarında sahip olduğu yeterli deneyim ve ihtiyacı karşılayabilecek kadrosu ile kanser hastalarına son bilgi ve teknolojiye uygun  ideal tedavinin uygulanabileceği bir merkez durumuna gelmiştir.

 

facebook

Language »