KBB Kliniği Dr. Ziya Tinel İşitme, Denge, Ses, Konuşma ve Yutma Merkezi

Dışkapı KBB Kliniğinin kurucu hocası merhum Dr Ziya Tinel’in anısını yaşatmak amacıyla 14. 11.2017 tarihinde düzenlediğimiz mütevazi bir törenle “KBB Kliniği Dr. Ziya Tinel İşitme, Denge, Ses, Konuşma ve Yutma Merkezi’nin” açılışını gerçekleştirdik.
Tinel Ailesinin katılımıyla düzenlenen törende bizleri yalnız bırakmayan KBB camiasının çok değerli hocalarına ve hastane yönetimine teşekkürlerimizi sunarız.
Prof.Dr. M. Hakan Korkmaz
Dışkapı Yıldırım Beyazıt EAH KBB Ailesi Adına
KBB Kliniği Dr. Ziya Tinel İşitme, Denge, Ses, Konuşma ve Yutma Merkezi’inde doktoralarını yapan 2 odyolog; 2’si odyoloji ve 2’si dil konuşma terapisi lisans eğitimlerini yürüten 13 odyometrist görev yapmaktadır. Merkezimizde yürütülen hizmetler ve akademik faaliyetler aşağıda sıralanmıştır.

Üçü Ziya Tinel hocamız tarafından kurulmuş, 5 kabinde her gün 15’i çocukluk çağı testleri olmak üzere 100’den fazla odyolojik tetkik yapmaktayız. Ayrıca merkezimizde ABR, OAE, vestibüler değerlendirme ve yenidoğan işitme taraması testleri yapılmaktadır. Her hafta düzenli olarak koklear implant konseyi, implant öncesi değerlendirme ve sonrası rehabilitasyonlar da başarı ile sürdürülmektedir.
Yutma Bozuklukları Merkezi
Pazartesi günleri öğleden sonra Prof.Dr. Güleser Saylam ve ekibi tarafından KBB, Nöroloji, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniklerinden yönlendirilen yutma problemi olan hastalar değerlendirmekte, bu hastaların endoskopik yutma çalışmaları ve rehabilitasyonları yapılmaktadır.
Ses, Konuşma Bozuklukları ve Profesyonel Ses Merkezi
Merkezimizde Doç.Dr. Emel Çadallı Tatar ve ekibi tarafından Çarşamba günleri yaklaşık 40 hastanın ses değerlendirmeleri yapılmakta; ofis ortamında enjeksiyonlar ve ses terapisi uygulanmaktadır.
Total Larinjektomi Sonrası Rehabilitasyon Merkezi
Ayrıca merkezimizde Perşembe günleri öğleden sonra total larinjektomi sonrası oluşan fonksiyonel bozuklukların rehabilitasyonu yapılmaktadır. Hastaların ses protezi uygulamaları haricinde ses protezi ile ilgili sorunların giderilmesi için çalışılmaktadır. Hastalara stoma bakımı, hava yolu nemlendirme ve koku alabilmeleri için günlük yaşantılarını kolaylaştıracak önerilerde bulunulmaktadır.

 

Language »